DigiKompas: eerste Proof-of-Concept demonstratie

21 juli 2026Bevat visueel element: Fotocarrousel

Op 9 juli 2026 hebben we een belangrijke mijlpaal bereikt: de eerste Proof of Concept van DigiKompas. Samen met aanwezigen van de BUas, Stratopo, Gemeente Breda, Provincie Noord-Brabant en SmartwayZ.NL hebben we een mooie eerste stap van DigiKompas gezet, samen gaan we op weg naar een slimmer én veiliger Brabant.

  • Plaatsing van een voertuig op de maquette om een verkeersscenario te visualiseren.
  • Een verkeersscenario wordt door DigiKompas geprojecteerd op de maquette.
  • Digitale weergave van de maquette
  • Plaatsing van een voertuig op de maquette om een verkeersscenario te visualiseren.
  • Een verkeersscenario wordt door DigiKompas geprojecteerd op de maquette.
  • Digitale weergave van de maquette

Casus: last-mile delivery in de Wilhelminastraat in Breda

In het Places and Flows Lab van BUas stond een actuele praktijkcasus centraal: de last mile delivery-uitdaging in de Wilhelminastraat in Breda. In deze straat bevinden zich winkels en restaurants op de begane grond, terwijl de bovenliggende verdiepingen worden bewoond. Het intensieve laden en lossen van goederen en pakketten zorgt hier regelmatig voor verkeersdrukte, opstoppingen en onveilige situaties.

De werking van DigiKompas

Tijdens de demonstratie legde de werkstudenten van BUas uit hoe DigiKompas is gemaakt, welke techniek erachter zit en welke data (modellen) er allemaal bij komen kijken. Na de uitleg van de casus en de techniek konden de aanwezigen zelf aan de slag met Digikompas. Er werden verschillende voertuigen in de maquette geplaatst waardoor er verschillende scenario's werden afgebeeld door DigiKompas.

Zo werd er bijvoorbeeld een bestelwagen in de maquette geplaatst. DigiKompas gaf weer welk gedeelte van de weg geblokkeerd en gevaarlijk is, hoe de auto's erlangs rijden en dat fietsers over de stoep gaan. Bij het invoegen van de vrachtwagen zag je juist dat geen enkel verkeer er meer langs kon rijden en ontstond er een file. Met de weergave van deze scenario’s wordt inzichtelijk gemaakt welke factoren deze verkeerssituaties veroorzaken en aan welke knoppen er gedraaid kan worden om dat te voorkomen.

Doordat de deelnemers het concept, met behulp van de maquette, zelf konden beleven kwam DigiKompas echt tot leven.

Daarnaast is gekeken naar verschillende formaten maquettes, de mogelijkheden die deze bieden en hoe nieuwe scenario's op een heldere manier hierop kunnen worden weergegeven. Sven Reulen van Stratopo gaf een presentatie over AI-gedreven scenario’s van fietsroutekeuzen onder wisselende fietspad verlichtingsvarianten.

De kracht van samenwerking

De samenwerking tussen overheid, kennisinstellingen en bedrijfsleven laat zien hoeveel kracht er ontstaat wanneer verschillende disciplines samen aan één maatschappelijke opgave werken. Het was inspirerend om voor het eerst te laten zien hoe DigiKompas kan ondersteunen bij het maken van beter onderbouwde keuzes voor de leefomgeving van de toekomst.

DigiKompas zelf ervaren?

Wil je weten wat Digikompas kan betekenen voor jouw organisatie of wil je bijdragen aan de verdere ontwikkeling van Digikompas? Neem dan contact op!